In 2019 werden er heel wat leugens de wereld ingestuurd, maar 2020 mag tot nu toe de kroon spannen.
Vanuit Amerika werden de meeste en vaak ook de ergste leugens de wereld ingestuurd. Erg genoeg gebeurde dat veelvuldig door iemand die zich als leider van een land op gaf welke hij beweerde te redden, maar dieper de dieperik in duwde.
Met grootspraak bleef die president van Amerika bij hoog en laag beweren dat China een virus de wereld had ingestuurd. Eerst leek het erg te zijn maar daarna bleef hij het minimaliseren en de mensen aanraden om geen mondmaskers te dragen. Al die virologen die afstand en mondkapjes aanraadden waren landverraders volgens hem en waren er op uit om de Amerikaanse economie te ondermijnen.
In Nederland en België waren er ook heel wat mensen die tegen de raadgevingen van de virologen mensen wensten te overtuigen dat de voorzorgsmaatregelen absurd waren. De Nederlandse regering dacht zelfs dat zijn algemene immuniteit zou kunnen verkrijgen als de mensen maar veel met elkaar bleven omgaan of er niets was. De zorgverleners krijgen het hierdoor zeer zwaar te verduren. In Nederland was er veel rumoer over maatregelen en nauwelijks aandacht voor patiënten en verzorgend personeel. Ook viel het op dat op bepaalde televisiezenders niet echt moeite werd gedaan om in de nieuwsberichten een duidelijk overzicht te geven van de erbarmelijke situatie in de gezondheidszorg. Wel waren er bij de eerste golf in het voorjaar schokkende reportages vanuit ziekenhuizen te zien en konden alarmsignalen uit verpleeghuizen gehoord worden. Ook liet men heel wat kinderen vertellen over hun eenzaamheid en moeilijkheid betreft het missen van hun vriendjes.
Het viel bij de twee coronagolven op dat er heel wat mensen kloegen alsof hun het ergste is overkomen. Duidelijk hebben deze klagers geen enkel oorlog mee gemaakt. Want dan zouden ze echt pas weten wat beperking inhoudt en wat vrijheidsberoving is. Nu beweerden velen dat zij in ademnood raakten bij het dragen van een mondmasker of mondkapje.
De laatste maanden kon men buiten de rellen tegen de coronamaatregelen vooral lezen over hoe men de feestdagen al of niet zou kunnen doormaken en over vaccins die eraan zouden komen. Maar bovenaan op de klachtenlijst bleven de mondkapjes die ‘ademnood veroorzaken’, PCR-testen die niet zouden kloppen en vuurwerk-rellen die als uitlaatklep moeten fungeren.
Velen willen ondertussen nog steeds niet zien van welk belang die voorzorgsmaatregelen zijn en dat wij werkelijk met een belangrijk geval van oversterfte te maken hebben, waarvan tijdens de eerste golf is vastgesteld dat die volledig toe te schrijven is aan het coronavirus.
In het Reformatorisch Dagblad ging er speciaal een twaalfdelige serie op het nepnieuws, onbewezen theorieën en elkaar tegensprekende wetenschapper in. De aanleiding was een onderzoek onder lezers waaruit bleek dat er veel vragen leefden rond corona. Dat is niet zo vreemd, gelet op de massale verspreiding van die theorieën via YouTube en WhatsApp. Je kan het niet bedenken wat voor absurde verhalen in Nederland de ronde doen.
De krant schrijft:
Wat wél verbaast, is dat die ideeën blijven circuleren. Om maar wat te noemen: het verhaal dat vaccins cellen bevatten van geaborteerde baby’s (”nazipraktijken”) komt wekelijks een paar keer binnen in onze mailbox. Inderdaad is er decennia geleden een celkweek gemaakt van een geaborteerd kindje, maar zelfs de Nederlandse Vereniging Kritisch Prikken zegt dat vaccins eerst gefilterd worden, zodat er geen cellen meer in zitten. Toch blijven die verhalen rondgepompt worden met een snelheid die vele malen hoger is dan die van de kettingbrieven in de vorige eeuw.
De Heidelbergse Catechismus legt bij het negende gebod uit dat liegen en bedriegen eigen werken van de duivel zijn en dat een christen die hoort te vermijden. Dat geldt ook voor het onverhoord veroordelen en belasteren van anderen, zoals massaal gebeurt bij Bill Gates (”kindermoordenaar”), George Soros (”staatsvijand”), Mark Rutte (”Mark de sloper”) en Marion Koopmans (”toverheks”). Ook al ben je het niet men hen eens of veroordeel je hun praktijken, dan is zulke taal een christen volstrekt onwaardig. Zouden mensen beseffen dat ze met die druk op de knop, bij het maken of doorsturen van dit soort berichten, de zware toorn van God op zich laden, zoals de catechismus zegt?
Ook in België kregen meerdere virologen te maken met bedreigingen en met rechtszaken, waardoor zij onnodig veel tijd verloren. De bedreigingen naar gezondheidswerkers in Nederland kosten de gemeenschap zelfs 55 miljoen Euro om die bedreigde mensen te beschermen. Allemaal geld dat anders voor heel wat betere zaken kan gebruikt worden.
Daartegenover staan er dan ook weer mensen die beweren dat de duivel aan het werk is maar dat God hen zou beschermen en dat zij daarom gerust zouden kunnen samenkomen om te bidden. Eigenlijk is dat een op de proef stelling van God. Er zijn namelijk genoeg waarschuwingen en redenen genoeg om voldoende afstand te houden en aldus ook geen echte lijfelijke bijeenkomsten te houden in deze tijd waar er genoeg middelen zijn om een virtuele dienst te houden. Zij die toch aansturen op missen of kerkdiensten in het openbaar brengen mensen onnodig in gevaar. Ook al mag Kerstmis voor hen heel belangrijk zijn, er zijn andere manieren om dat toch gezellig te maken en om ook een aanvaardbare kerstmis of kerstviering te verwezenlijken zonder met velen tesamen te komen op één plaats.
Laat u niet bedriegen. Corona is nog niet van de baan. We moeten nog steeds voorzichtig zijn en er voor zorgen dat wij niemand besmetten en ook zelf geen besmetting oplopen.
Ook in beperkte kring moet het mogelijk zijn om het gezellig en veilig te houden in deze donkere dagen.
Maak het beste van deze laatste dagen van het jaar en houd u gezond!
Pingback: Stemronde in coronatijd voor Nederlanders | From guestwriters
Pingback: Is er wel belang voor persoverzichten – of Krijgt frustratie mij klein – Some View on the World
Pingback: Al of niet gratis nieuwsvoorziening – Some View on the World
Pingback: Gratis kan dat wel of is Crowdfunding een oplossing voor ernstige journalistiek of nieuwsverspreiding – Some View on the World
Pingback: Zorg is mensenwerk, geen bandwerk – Some View on the World